#1 Energetyka

Analiza obecnych wyzwań i przyszłych możliwości sektora energetycznego w Polsce, z uwzględnieniem odejścia od węgla, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz perspektyw energetyki jądrowej.
  • Optymalny mix energetyczny dla Polski
  • Sposoby odejścia od węgla jako podstawy polskiej energetyki
  • Gaz jako paliwo alternatywne
  • Panele fotowoltaiczne
  • Czy energetyka jądrowa jest konieczna?
  • Ogrzewanie prądem
  • Wizja przyszłości polskiej energetyki

Eksperci

Dr inż. Wojciech Myślecki jest polskim elektronikiem, naukowcem i działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Urodził się 22 lipca 1948 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1978 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych za wybitną pracę doktorską z zakresu syntezy mowy.

W latach 1968–1989 był aktywnym działaczem opozycji, jednym z liderów podziemnej organizacji „Solidarność Walcząca”. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel akademicki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie prowadził zajęcia z telekomunikacji, cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

Dr Myślecki jest autorem licznych prac naukowych i badawczych oraz publikacji dotyczących transformacji gospodarki, systemów edukacyjnych i rynku energii. Pełnił również funkcje zarządcze i nadzorcze w wielu firmach, takich jak Bank Zachodni WBK, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia i inne.

Urszula Kuczyńska jest ekspertem w Instytucie Sobieskiego, specjalizującym się w energetyce, społeczeństwie i komunikacji. Jej główne obszary zainteresowań to transformacja energetyczna, energetyka jądrowa oraz polityka klimatyczna.

Jest lingwistką i ekonomistką, zajmującą się społecznymi aspektami transformacji energetycznej i polityki klimatycznej1. Współpracuje z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej przy projektach edukacyjnych z zakresu komunikacji społecznej. Urszula Kuczyńska zdobywała doświadczenie międzynarodowe również w Chinach.

Jest autorką licznych publikacji prasowych, analiz i raportów, a także książki „Atom dla klimatu”. Ukończyła lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim oraz handel zagraniczny na SGH w Warszawie.

Jakub Wiech (ur. 1992 w Kielcach) jest polskim dziennikarzem gospodarczym, eseistą i poetą. Jest redaktorem naczelnym portalu Energetyka24.com. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim w 2016 roku, gdzie uczestniczył w projekcie Warsaw-Beijing Forum.

Wiech specjalizuje się w tematach związanych z energetyką, LNG, smogiem oraz geopolityką. Jest autorem książek, takich jak “Energiewende. Nowe niemieckie imperium” oraz „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”. Jego prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. w konkursach Platynowe Megawaty i Grand Press.