- Zagrożenia geopolityczne Polski
- Na co stawiać w kwestii obronności
- NATO i inne sojusze
- Rozbudowa polskiej armii
- Relacje z Ukrainą
- Możliwości wpływu na mocarstwa globalne
- Rekomendacje w kwestii bezpieczeństwa
Eksperci
Dr Adam Eberhardt (ur. 3 listopada 1975 w Warszawie) jest polskim politologiem, specjalistą w dziedzinie stosunków międzynarodowych, szczególnie w kontekście Europy Wschodniej. Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2008 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
W latach 2016-2022 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) w Warszawie, a od 2024 roku jest wicedyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego23. Dr Eberhardt specjalizuje się w analizie polityki wewnętrznej i zagranicznej krajów Europy Wschodniej, w tym Rosji, Ukrainy i Białorusi.
W swojej karierze zawodowej pełnił również funkcję stałego korespondenta Polskiej Agencji Prasowej w Moskwie oraz eksperta w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM)2. Był doradcą prezydenta Ukrainy w ramach Grupy ds. Międzynarodowych Gwarancji Bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. wspierania reform w Republice Mołdawii.
Dr Eberhardt jest autorem licznych publikacji naukowych oraz książek, w tym “Gra pozorów. Stosunki rosyjsko-białoruskie 1991–2008” oraz „Rewolucja, której nie było. Bilans pięciolecia ‘pomarańczowej’ Ukrainy”. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku.
Marek Budzisz (ur. 18 czerwca 1964 w Łodzi) jest polskim publicystą, historykiem i dziennikarzem, a także ekspertem ds. Rosji i obszarów postsowieckich. W latach 80. był działaczem opozycji antykomunistycznej, współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Uczniów Szkół Średnich oraz organizatorem Komitetu Samoobrony Młodych.
Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie związał się z Ruchem Młodej Polski. Po 1989 roku był związany z Unią Demokratyczną, a następnie z Partią Konserwatywną i Koalicją Konserwatywną. W latach 1997-2001 pełnił funkcję doradcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz ministra finansów w rządzie Jerzego Buzka.
Budzisz jest autorem licznych artykułów prasowych oraz książek o tematyce gospodarczej i geopolitycznej, takich jak “Koniec rosyjskiej Ameryki”, “Iluzja wolnej Białorusi”, “Wszystko jest wojną” oraz „Samotność strategiczna Polski”. Obecnie współpracuje z Fundacją Instytut Wolności oraz Strategy&Future.
Radosław Pyffel (ur. 7 września 1976 w Warszawie) jest polskim analitykiem, konsultantem, komentatorem i socjologiem, specjalizującym się w tematyce Chin. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i studiował na Sun Yat-sen University w Kantonie oraz na Uniwersytecie Pekińskim.
Pyffel wykładał w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Collegium Civitas. Był prezesem think tanku Centrum Studiów Polska-Azja oraz przedstawicielem Polski i alternate director w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). W latach 2018-2020 pełnił funkcję Pełnomocnika Zarządu PKP Cargo ds. rynków wschodnich i rozwoju spółki w krajach Nowego Jedwabnego Szlaku. Jest ekspertem w dziedzinie polityki międzynarodowej i Azji w Instytucie Sobieskiego.
Jest autorem licznych artykułów prasowych oraz książek, takich jak “Chiny w Roku Olimpiady. Państwo Środka od środka” oraz „Biznes w Chinach: jak osiągnąć sukces”. Pyffel jest również aktywnym komentatorem na YouTube, gdzie analizuje sytuację polityczną i gospodarczą na świecie.