#7 Rolnictwo

Omówienie stanu obecnego oraz przyszłości polskiego rolnictwa, koncentrujące się na zrównoważonym rozwoju, nowoczesnych technologiach i wyzwaniach stojących przed sektorem rolnym.

  • Zmiany w rolnictwie po przystąpieniu do UE
  • Wyzwania europejskiego „zielonego ładu”
  • Przyszłość polskiego rolnictwa – kluczowe rekomendacje i strategie

Eksperci

Jan Krzysztof Ardanowski (ur. 11 lutego 1961 w Czernikowie) jest polskim politykiem, rolnikiem i samorządowcem. Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy w 1985 roku.

W latach 2005-2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w latach 2007-2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. Od 2011 roku jest posłem na Sejm, reprezentując okręg toruński. W latach 2018-2020 pełnił funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Ardanowski jest również założycielem partii Wolność i Dobrobyt, którą zarejestrował w 2024 roku po opuszczeniu Prawa i Sprawiedliwości. Jego działalność polityczna koncentruje się na kwestiach związanych z rolnictwem, ochroną środowiska oraz polityką energetyczną.

Prof. dr hab. Marian Podstawka jest polskim ekonomistą, specjalistą w dziedzinie ekonomiki rolnictwa i finansów w agrobiznesie. Jest profesorem w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowym Instytucie Badawczym oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. W latach 1993-1998 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Ekonomiczno-Rolnego SGGW, a w latach 1999-2005 był dziekanem tego wydziału. Jego zainteresowania naukowe obejmują rozwój wsi i rolnictwa, ekonomię rolną oraz finanse w agrobiznesie. Jest autorem licznych publikacji naukowych, w tym książek takich jak “Podstawy finansów: teoria i praktyka” oraz „Finanse: instytucje, instrumenty, podmioty, rynki, regulacje”.

Wiktor Władysław Szmulewicz (ur. 27 lipca 1958 w Bodzanowie) jest polskim rolnikiem i działaczem gospodarczym. Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1982 roku. Od tego czasu prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne.

W latach 1986-1999 kierował bankiem spółdzielczym w Małej Wsi, a od 1992 do 2002 roku był prezesem lokalnego towarzystwa oświatowego. W 1999 roku został wiceprezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), a od 2007 roku pełni funkcję prezesa tej instytucji. Szmulewicz angażuje się również w działalność polityczną w ramach Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2011) i Oficerskim (2021) Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2002).