- Stan polskiej oświaty
- Wzorce i przykłady oświaty – Polska przedwojenna, zagranica
- Nowe trendy w oświacie
- Kierunki naprawy oświaty
Eksperci
Alina Kozińska-Bałdyga jest polską działaczką społeczną i edukacyjną. Pełni funkcję prezeski Federacji Inicjatyw Oświatowych (FIO), organizacji wspierającej małe szkoły wiejskie i przedszkola. Jest również główną ekspertką ds. edukacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).
Kozińska-Bałdyga łączy wiedzę z zakresu archeologii, organizacji i zarządzania oraz nauk społecznych z praktycznym doświadczeniem jako matka i nauczycielka. Od 1999 roku aktywnie wspiera mieszkańców wsi w walce o prawo do małych szkół i przedszkoli społecznych.
Jolanta Dobrzyńska jest polską działaczką edukacyjną i społeczną. Jest członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, gdzie działa w Radzie do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem geodezji i kartografii, a także nauczycielką. Pracowała w różnych typach szkół oraz w administracji rządowej i samorządowej, m.in. jako zastępca dyrektora departamentu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Dobrzyńska jest również harcmistrzynią i współtwórczynią Niezależnego Ruchu Harcerskiego. Jest autorką programu wychowawczego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz systemu harcerskich stopni i sprawności
Prof. Aleksander Nalaskowski to polski pedagog, profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w pedagogice ogólnej. Urodził się 24 lutego 1957 roku w Chełmży. Ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu, gdzie również uzyskał doktorat i habilitację.
Nalaskowski jest autorem licznych publikacji naukowych, w tym 23 książek i ponad 100 artykułów. Jego prace były tłumaczone na wiele języków, w tym angielski, rosyjski i bułgarski. Był dyrektorem Instytutu Pedagogiki UMK oraz pierwszym dziekanem Wydziału Nauk Pedagogicznych na tej uczelni.
Hanna Dobrowolska jest polską ekspertką oświatową, polonistką i redaktorką. Jest autorką podręczników szkolnych do języka polskiego dla klas 4-6 oraz do nauczania początkowego, a także licznych pomocy metodycznych. Aktywnie działa w Ruchu Ochrony Szkoły oraz Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.
Dobrowolska jest znana z krytyki ideologii równości w edukacji oraz z ostrzeżeń dotyczących problemów związanych z edukacją włączającą. Jej prace i wypowiedzi często poruszają kwestie związane z reformami oświatowymi i ich wpływem na jakość nauczania w polskich szkołach.