#2 Sztuczna Inteligencja

Dyskusja na temat istoty sztucznej inteligencji, jej potencjału sztucznej inteligencji w różnych sektorach gospodarki, możliwych zagrożeń i jej wpływu na przyszłość technologii w Polsce.

  • Definicja sztucznej inteligencji i możliwość posiadania przez nią świadomości
  • Możliwe zastosowania sztucznej inteligencji
  • Potencjalne zagrożenia
  • Sztuczna inteligencji w Polsce

Eksperci

Prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz (ur. 30 września 1954 w Bydgoszczy) jest polskim socjologiem, publicystą i nauczycielem akademickim. Specjalizuje się w socjologii wiedzy i teorii społecznej1. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu oraz archiwistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 1985 roku uzyskał stopień doktora na UAM, a habilitację w 1997 roku na Uniwersytecie Warszawskim1. Od 1995 roku związany jest z Instytutem Socjologii UMK, gdzie pełnił funkcję dyrektora w latach 1998-20061. W 2021 roku otrzymał tytuł profesora nauk społecznych.

Prof. Zybertowicz pełnił funkcję doradcy społecznego prezydentów RP: Lecha Kaczyńskiego (2008-2010) i Andrzeja Dudy (od 2015 roku). Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz publicystycznych, a także aktywnym uczestnikiem debat publicznych na temat wpływu technologii cyfrowych na społeczeństwo.

Bartłomiej Michałowski jest ekspertem w dziedzinie nowych technologii, związanym z Instytutem Sobieskiego od 2006 roku. Specjalizuje się w innowacyjności, społeczeństwie informacyjnym, e-government, sztucznej inteligencji, Internecie Rzeczy oraz swobodach obywatelskich.

Od ponad 20 lat działa na rynku teleinformatycznym (ICT), zajmując się rozwiązaniami ICT dla administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, energetyki, edukacji, opieki zdrowotnej i przemysłu 4.0. Pracował dla takich firm jak Orange, CISCO, Hewlett-Packard, Statoil oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jest autorem raportów „Internet of Things i Artificial Intelligence w Polsce” oraz „Polska (prawdziwie) cyfrowa”. Od maja 2019 roku pełni funkcję członka Zarządu Instytutu Sobieskiego. Jest również współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Normalne Państwo oraz autorem dwóch książek o Polsce i opracowań na temat JOW

Dariusz Milka jest polskim inżynierem i menedżerem, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji. Ukończył elektronikę na Politechnice Wrocławskiej oraz studia podyplomowe na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W swojej karierze zawodowej zajmował się zarządzaniem w administracji publicznej i przemyśle, w tym w Grupie KGHM Polska Miedź, gdzie był liderem wysokobudżetowych projektów oraz pełnomocnikiem Zarządu ds. utworzenia Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji. Był również prezydentem Lubina oraz konsultantem w projekcie Departamentu Obrony USA dotyczącym odbudowy struktur administracyjnych w Iraku.

Dariusz Milka jest członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Inspektorem Ochrony Danych w jednostkach samorządowych.